Wulkanizacja Car Serwis Baska, ul. Pilotów 8, Kowale

Serwis ogumienia

- wulkanizacja,
- przechowalnia opon,
- prostowanie felg,
- wyważanie kół,
- dopompowywanie kół,
- sezonowa wymiana opon
- kontrola ciśnienia w oponach
- opony do 28 cali,
- polerowanie felg.

Wulkanizacja Car Serwis Baska, ul. Pilotów 8, Kowale

oferta dla

- auta osobowe,
- auta dostawcze,
- pojazdy terenowe,
- BUS,
- TIR,
- poajzdy rolnicze,
- maszyny budowlane.

WULKANIZACJA - DOBRE PRAKTYKI

Wymiana opon to wbrew pozorom złożony proces, który nie ogranicza się do zdjęcia starego kompletu ogumienia i zamontowania nowego. Eksperci Car Serwis Baska opisują dziesięć podstawowych elementów, na które należy zwrócić uwagę przy wymianie ogumienia:

1. Montaż opon zgodnie z kierunkiem toczenia – montując ogumienie, należy stosować się do oznaczeń wskazujących prawidłowy kierunek toczenia i zewnętrzną stronę opony. Jest to szczególnie istotne w przypadku ogumienia kierunkowego i asymetrycznego. Tylko prawidłowo zamontowane opony zapewnią właściwe odprowadzenie wody, odpowiednią przyczepność i dobre hamowanie. Produkty zamontowane odwrotnie szybciej się zużywają, gorzej trzymają się drogi i emitują wyższy poziom hałasu w trakcie jazdy. Sposób montażu jest nieistotny tylko w przypadku opon symetrycznych, w których bieżnik jest identyczny po obu stronach.

2. Montaż opon na czystych felgach – przed zamontowaniem opon felgi powinny zostać oczyszczone na powierzchni styku z oponą. Pozostawienie tam zabrudzeń może prowadzić do powolnego uchodzenia powietrza z koła. Ponadto krawędź ogumienia powinna zostać zabezpieczona specjalnym smarem ułatwiającym montaż oraz uszczelniającym połączenie z obręczą.

3. Wymiana zaworów – zawory są często lekceważonym elementem w trakcie wymiany opon, a to duży błąd, gdyż niesprawne są niemal równie częstą przyczyną utraty powietrza przez oponę, co jej przebicie. Zawory gumowe należy wymieniać przy każdej zmianie ogumienia. W przypadku zaworów metalowych (stosowanych często przy felgach aluminiowych), warto wymieniać wkład zaworu. Należy pamiętać również o nakrętkach na zawory, które chronią je przed zabrudzeniem i dostaniem się wilgoci do wnętrza opon.

4. Oczyszczenie piasty – przed przykręceniem wyważonego koła piasta powinna zostać dokładnie oczyszczona z brudu i rdzy, które mogą powodować nierównomierne przyleganie felgi. Zaniechanie tej czynności może skutkować drganiami w trakcie jazdy.

5. Odpowiednie dokręcenie kół – koła są narażone na duże przeciążenia, dlatego ich prawidłowe dokręcenie ma niebagatelne znaczenie. Zbyt lekko przykręcone mogą odpaść w czasie jazdy, z kolei zbyt mocne dokręcenie śrub może spowodować zapieczenie nakrętek i problemy z odkręceniem koła w trakcie awarii na drodze lub po sezonie. Do przykręcania kół należy użyć klucza dynamometrycznego z właściwie dobraną siłą i momentem obrotowym. Na koniec należy sprawdzić czy wszystkie śruby są dokręcone.

6. Wyważenie kół – każdej wymianie ogumienia powinno towarzyszyć wyważanie kół. Zaniechanie tej czynności może powodować uciążliwe wibracje, które pogarszają prowadzenie samochodu i powodują znacznie szybsze zużywanie się elementów zawieszenia. Wyważania nie należy pomijać, nawet jeśli w poprzednim sezonie koła zachowywały się poprawnie, gdyż podczas demontażu mogło dojść do zgubienia ciężarków wyważających.

7. Ustawienie geometrii kół – po wymianie opon serwisanci powinni zaproponować kierowcy również sprawdzenie geometrii kół, gdyż właściwe ustawienie kątów osi przedniej i tylnej zapobiega nierównomiernemu zużyciu opon. Zaniechanie takiego profilaktycznego zabiegu może skutkować niespodziewanym zachowaniem się samochodu na drodze, np. wpadnięciem w poślizg lub nagłym opuszczeniem właściwego toru jazdy.

8. Skalibrowanie systemu TPMS – jeśli auto jest wyposażone w czujniki monitorujące ciśnienie w oponach – systemem TPMS, to każdorazowa wymiana opon powinna być zakończona zresetowaniem i skalibrowaniem systemu. Synchronizacja poszczególnych czujników z komputerem jest bardzo precyzyjna, dlatego w takiej sytuacji nie można dowolnie zamieniać kół miejscami w samochodzie, a po każdej zmianie ogumienia wymagane jest zresetowanie systemu i wczytanie do niego nowych danych. W trakcie okresowej wymiany opon zalecane jest też dokonywanie przeglądu poszczególnych elementów systemu. W przeciwnym razie system nie będzie spełniał swojej roli i nie ostrzeże na czas kierowcy o nieprawidłowości z ciśnieniem powietrza w oponach.

9. Właściwe ciśnienie w oponach – prawidłowa wymiana opon powinna być zakończona ustawieniem właściwego poziomu ciśnienia w kołach. Dbałość o jego optymalny poziom spoczywa też na kierowcy przez cały okres eksploatacji ogumienia. Opony ze zbyt niskim ciśnieniem mają wyższe opory toczenia, co powoduje większe zużycie paliwa. Natomiast przy zbyt wysokim ciśnieniu środkowa część bieżnika ściera się znacznie szybciej, co skraca okres eksploatacji opon. Odpowiednie ciśnienie to jednak przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy – opony ze zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniem nie zapewnią optymalnej przyczepności czy skróconej drogi hamowania.

10. Konserwacja opon – po zdjęciu kół z samochodu, przed odstawieniem ich na kilka miesięcy, opony powinny zostać dokładnie oczyszczone i sprawdzone pod kątem uszkodzeń mechanicznych i zużycia bieżnika. Jeżeli nadal nadają się do eksploatacji, powinny być odpowiednio przechowywane. Kierowcy, którzy nie mają do tego odpowiednich warunków mogą skorzystać z usług przechowalni dla opon. Wtedy można mieć pewność, że ogumienie jest przechowywane we właściwy sposób, który nie zagrozi ich dalszej eksploatacji.

error: Content is protected !!
Call Now Button